Türkiye Cumhuriyeti

Meşhed Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

BAŞKONSOLOSUN MESAJI

Saygıdeğer vatandaşlarımız,

Çok değerli İranlı dostlarımız,

İnternet sitemizin kıymetli ziyaretçileri,

Türkiye Cumhuriyeti Meşhed Başkonsolosluğu’nun internet sitesine hoşgeldiniz. Bu site, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmayı ve Başkonsolosluğumuzda sunulan hizmetlere ilişkin bilgi sağlamayı, İran’daki diğer temsilciliklerimizle birlikte, Türkiye-İran ilişkilerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Meşhed Başkonsolosu olarak görevime 1 Eylül 2014 tarihi itibarıyla başladım. Başkonsolosluğumuz, İran’ın kuzey ve doğusunda yer alan Meşhed’de 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren faaliyete başlamıştır. Başkonsolosluğumuzun görev çevresi, Horasan-ı Razavi, Horasan-ı Şomali ve Horasan-ı Cenubi eyaletlerini kapsamaktadır.

Meşhed’deki görev sürem boyunca, çalışma arkadaşlarımla birlikte, görev bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerini korumak, vatandaşlarımızla birlikte, coğrafi, tarihi ve kültürel nedenlerle Türkiye’ye yoğun ilgi ve sevgi besleyen İranlı dostlarımıza konsolosluk hizmetleri sunmak, yerel yönetim birimleriyle ilişkilerimizi daha da geliştirmek ve ülkemizi en iyi şekilde tanıtmak için her türlü çabayı göstereceğimizden emin olabilirsiniz. Bu kapsamda, Başkonsolosluğumuzun Facebook ve Twitter sayfalarını takip ederek tüm faaliyet ve duyurularımızdan haberdar olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum.

Meşhed şehri, İmam Rıza’nın türbesinin burada bulunması nedeniyle, İran’ın Manevi başkenti sayılmaktadır. Ünlü Şeyhname yazarı Firdevsi ve büyük islam bilgini İmam Gazali’nin türbeleri de Meşhed’de bulunmaktadır. Rubaileri ile meşhur ünlü matematikçi, şair Ömer Hayyam ve mutasavvıf  Attari Nişaburi’nin türbeleri ise,  Meşhed’e 120 km’lik mesafade Nişabur’da bulunmaktadır. Bu büyük insanların türbelerini yılda 25 milyon kişinin ziyaret ziyaret etmesi nedeniyle şehir aynı zamanda bölgesel bir turzim ve ticaret merkezi hüviyetindedir. Bu bakımdan Meşhed, turizm ve sanayi alanında işadamlarımız için de önemli bir pazar potansiyeli ve çok çeşitli ticaret ve yatırım imkânları sunmaktadır. Bölgenin ticari, ekonomik ve kültürel anlamda işbirliğine açık olduğu, başta işadamlarımız olmak üzere vatandaşlarımız tarafından daha yakından tanınmasının ve ilişkilerimizin geliştirilmesinin karşılıklı faydalar sağlayacağını düşünüyorum.

Bu vesileyle, değerli vatandaşlarımıza ve İranlı dostlarımıza tüm Başkonsolosluk personelimiz ve şahsım adına en iyi dileklerimi ve saygılarımı sunuyor, sitemizi ziyaretinizin yararlı olacağını ümit ediyor, yorum ve önerilerinizi bekliyorum.
 

Mehmet Doğan

Başkonsolos